Sık Sorulan Sorular ve Bilgilendirme

Yamaç paraşütü genelde tehlikeli bir spor olarak görülse de, risklerin en aza indirgenip, tüm güvenlik önlemlerinin hat safhada alınarak icra edildiği bir spor dalıdır. Uçmak başlı başına heyecan veren ve adrenalin dolu bir eylem ve bu noktada aklınıza birçok soru geliyor olabilir. Bizler profesyonel yamaç paraşütü pilotları olarak uçuş öncesi ve esnasında birçok detayı sizinle paylaşıyor olacağız. Biz bütün detayları ile sizi uçuşa hazırlarken size sadece birkaç basit adımla bu heyecan verici aktiviteyi yaşamak kalıyor. İhtiyacınız olan tüm ekipmanları size biz sağlıyoruz. Aşağıdaki genel başlıkla uçuş öncesinde ihtiyacınız olabilecek birkaç detaydan size bahsetmek istedik. Bunları dikkate alarak uçuşa gelmeniz, uçuşunuzu çok daha konforlu ve eğlenceli hale getirecektir.

 


 

〉Uçuş süresi ne kadar, neye göre değişir?

Hava şartları yamaç paraşütünün en önemli unsurudur ve havanın durumuna göre yaklaşık olarak uçuş 15-20 dakika kadar sürmektedir.

 


 

〉Herhangi bir yaş sınırlaması var mı?

Her yaştan insanlar yamaç paraşütü tandem uçuşu yapabilirler. Genel olarak 5 yaşlarından, 80-90 yaşlarına kadar macerasever insanlar uçuşlarımıza katılmakta ve bu eşsiz tecrübeyi yaşamaktadırlar.

 


 

〉Güvenli uçuş için boy ve kilo sınırları nelerdir?

Yamaç paraşütünde ağırlık konusu uçuş kalitesi açısından önemlidir ve pilotlarımızla ve yolcularımızın toplam ağırlığı, hava koşulları da göz önüne alınmak suretiyle dikkatlice eşleştirilmektedir. Güvenli bir uçuş için maksimum ağırlık sınırımız 105 kg ve bu durum yolcumuzun form düzeyine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

 


 

〉Yaz, kış yamaç paraşütü yapılabilir mi?

Kış sezonunda da hava şartlarının uygun olması durumunda uçuşlarımız devam etmektedir. Uçuş planı yapmadan ve sitemizden uçuş satın almadan önce o günkü hava şartlarını kontrol etmenizde fayda vardır.

 


 

〉Uçuşta herhangi bir şeye ihtiyacım olacak mı?

Özellikle yaz sezonunda uçuş boyunca güneş gözlüğünüzü kullanmanız size konforlu bir uçuş keyfi yaşatacaktır. Tercihinize göre yanınıza herhangi bir içecek alabilirsiniz. Bu durumu uçuş öncesinde pilotlarımıza bildirmeniz gerekmektedir.

 


 

〉Uçuş için gerekli kıyafet var mı, nedir?

Yine uçuşunuzu konforlu ve rahat bir şekilde doya doya yaşamanız için rahat bir kıyafet ve yere sağlam basmanızı sağlayacak bir çift spor ayakkabı sizin için yeterli olacaktır.

 


 

〉Hiç uçuş yapmadım, herhangi bir eğitim almam gerekir mi?

Yamaç paraşütü için misafir konumundaysanız herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Uçuştan hemen önce profesyonel pilotlarımızın size özel vereceği bilgilerle, kalkış ve iniş anlarında neler yapmanız gerektiğini sizlere tek tek anlatacaktır. Bunlar çok basit adımlardır ve kalkış sırasında pilotla birlikte hareket ederek birkaç adım atarak gökyüzünde olmanızı sağlayacaktır. Artık yeryüzü ayaklarınızın altında ve size anın tadını çıkartmak kalıyor.

 


 

〉Acil bir durumda yedek paraşüt var mı, ne yapmam gerekir?

Yedek paraşüt tüm yamaç paraşütü uçuşlarında bulunması gereken zorunlu bir malzemedir. Tandem uçuşlarda da iki kişinin limitleri dahilinde yedek paraşüt her daim bulunmaktadır. Yedek paraşüt terazi denilen ortak bağlantı noktasında, hem pilot hem de yolcunun güvenli bir şekilde bağlı kalmasını sağlar. Pilotunuz daha önceki eğitimlerinde tüm bu emercansi durumları için eğitimler almış ve olabilecek tüm problemlere karşı hazırlı olarak sizi uçurmaktadır. Yedek paraşüt gerekli olması durumunda pilot kontrolünde atılmaktadır. Uçuşunuzdaki heyecan dolu anlar genellikle güvenli bölge olarak seçilen deniz üzerinde yapılmaktadır.